Ana sayfa » Erkek Saç Sağlığı için Yapılması Gerekenler
Erkek Saç Sağlığı
SAÇ BAKIM

Erkek Saç Sağlığı için Yapılması Gerekenler

Erkek saç sağlığı için yapılması gerekenler; Yazımıza düzenli kesim ile başlayabiliriz. Düzenli saç kesimi sağlıklı saçların bir numaralı kuralıdır.

Düzenli Saç Kesimin Önemi

Saç uçlarınız ne kadar kuru ve kırıksa, uzamalarıda o kadar yavaşlıyor. Uzmanlar, düzenli olarak yani 6 ila 8 hafta arasında saç kesimi yaptırılması halinde saç kırıklarının %70-80 oranında önleneceğini belirtiyor.

Erkek Saç Sağlığı için Yapılması Gerekenler ;

Saç Kurutma Makinasında Uzak Durun

Saçlarınızı zaman zaman dinlendirmelisiniz, her yıkamadan sonra Saç kurutma makinası kullanıyorsanız en azında haftada bir kez doğal yollardan kurumaya bırakmalısınız. Kullandığınız zamanlarda ise aşırı sıcak derecelerde kullanmamaya dikkat edin.

Saçlarınızı Güneşten Uzak Tutun

Güneşin nem kaybına sebep olarak saçlarınızı ve saç derinizi kurutur güneşli havalarda dışarı çıkmak zorunda kaldığınızda mutlaka şapka kullanmalısınız.

Erkek Saç SağlığıSaçlarınızı Düzenli Olarak Fırçalayın

Saçlarınızı Fırçalarken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

• Saçları tahriş etmemek ve  dökülmeleri azaltmak için Sivri keskin uçlu fırçalar yerine yuvarlak (top) uçlu bir fırça kullanabilirsiniz.
• Saçlarınız ıslak iken fırça yerine tarakla şekillendirmelisiniz.
• Saçlarınızı fırçalamayı abartmayın aşırı tarama veya fırçalama normalden fazla saç dökülmesine sebep olabilir.

Bitkisel Erkek Saç Bakım Ürünlerini Tercih edin

Erkek saç bakım ürünleri genelde kimyasal maddeler içerdiği için saçlarınıza veya cildinize zarar verebilirler. Bitkisel ve doğal ürünleri tercih etmelisiniz.

Sağlıklı Saçlar için Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Saçlarımız köklerinden beslenirler. Dışarıdan uygulayacağımız ürünler saçlarımıza kalıcı sağlık getiremezler. Saçlarımız için gerekli Mineral ve vitaminler sadece kan akışı yolu ile saç köklerimize ulaşabilir ve besleyebilir.

Saçlarımızın beslenmesi için gerekli olan; Vitamin B12, Demir, çinko, folik asitler ve biotin en çok Kırmızı et, yumurta beyazı ve  kuru baklagillerde bulunmaktadır.

Saç Boyası ve Jöle Saçların Zayıflamasına, Kırılmasına ve Matlaşmasına Neden Olabilir

Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük, sprey gibi kozmetik ürünlerin bilinçsiz kullanımı saçlara zarar verebilir. Saç şekillendirici ürünler sık kullanımda ve saçtan temizlenmediğinde saçta kalıntı oluşturarak saç tellerinde zayıflama ve kırılmalara neden olabilirler.

Saçlarınızı Her gün Yıkamak Yarar Değil Zarar Verir

Bazı insanlar saçlar her gün yıkayarak sağlıklı saçlara kavuşacaklarını düşünürler. Fakat saçları he gün yıkamak saçlarımıza zarar vermek demektir. Saçlarımızı ekstra durumlar dışında haftada 2-3 kez yani gün aşırı yıkamamız daha doğru olacaktır.

Ayrıca Şampuan ve saç kremi bir arada ürünlerin yerine, şampuan ve saç kremi ayrı olarak kullanılmalıdır. Şampuan iyice durulandıktan sonra saç kremininin sadece saç uçlarına sürülmesi yeterlidir.

Uzun Saçlarınızı Sıkı Bir Şekilde Toplamayın

Saçlarınızı arkadan ve tepeden aşırı gergin bir şekilde bağlamak saçlarınızda kopmalara ve saç köklerinizin zarar görmesine sebep olacaktır.

Yazı Puanı

Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Popüler Yazılar