Ana sayfa » Kepeklerden Nasıl Kurtulabiliriz?
Kepek teidav
SAÇ BAKIM

Kepeklerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Saçlı deri tamamen insanların kişisel yatkınlıklarına bağlı olarak zaman zaman ince ince deri dökülmeleri gösterebilir ki biz buna kepek diyoruz.

Kepek Nedir?

Kepek seboreik dermatit adli hastalığın hafif bir formudur. Saçlı deride değişik derecelerde olmak üzere genellikle beyaz, un kepeği gibi, daha seyrek olarak da yağımsı kepekler görülür, kuru olduğunda koyu renk giysiler üzerinde beyaz beyaz dökülmeleri ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun yaratır ve biz erkeklerin neşesini kaçırır.

Kepek teidav

Kepek Nasıl Oluşur?

Gerek seboreik dermatitin diğer tiplerinde, gerekse de basit saç kepeklenmesinde kişisel yatkınlık ze mini üzerinde olayın ortaya çıkışını kolaylaştıran bir etken vardır. Yaklaşık 100 yıl önce saptanan bu etken malassez ya adi verilen bir özel mantar türüdür ve doğum sırasında derimize bulaşıp, ölümümüze kadar da bizimle beraber yaşayan bir asalak yoldaşımızdır.

Kepekten Nasıl Kurtulabiliriz?

Bu nedenle ve kişisel alt yapımızı değiştiremediğimiz için, gerek seboreik dermatitin, gerekse de basit ke- peklenmenin kökten çözümü tamamen yok edilmesi mümkün değildir, sürekli olarak bakım ister, aralıklı artış ve azalmalarla sürer. Kesin etki mekanizmasi belli değildir, deride tahriş yaparak veya reaksiyona neden olarak olduğu zannedilir. Artışlar özellikle direncin düştüğü hastalık durumlarında ve stres etkisiyle olur. Ayrıca kışın artar, yazın azalır. Saçların döküldüğü alanlarda azalır, kazıtırsanız kaybolur.


Kepeğe karşı etkili çözüm yolu

Yarım limon suyu
1 bardağın 4de biri kadar Hindistan cevizi yağı

Yağ ve suyu karıştırırarak kafa derinize masaj yaparak yayalım ve 15 dakika bekletelim. Sonra her zamanki gibi saçınızı şampuanlayarak ve durulayalım. Özellikle durulamaya özen gösterin kepeğin sebeplerinden biride saçımızda şampuan ve sabun kalıntılarıdır.

Hindistan cevizi yağı bulamazsanız tek başına taze limon suyunu 2 bardak suya 2 kaşık limon suyu şeklinde ekleyip karıştırın saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bu sefer yıkamanıza gerek yok.

Bu uygulamayı haftada en az iki kez tekrarlayalım.

Yazı Puanı

Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • karışım faydalı fakat sık sık yıkamazsanız hiç bir işe yaramaz heleki benm gibi yağlı saçlarınız varsa

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Popüler Yazılar