Ana sayfa » Prostat Nedir?
prostat-nedir erkekleregore.com
SAĞLIK

Prostat Nedir?

Prostat nedir? Halk arasında hastalık adı olarak kullanılsa da aslında prostat erkek üreme sisteminin bir parçası olan, şekil ve büyüklük olarak cevize benzeyen ufak bir salgı bezidir.

Prostat nedir ? ne işe yarar?

İdrar torbamızın alt kısmında ve kalın bağırsağımızın önünde bulunur. İdrarın idrar torbamızdan dışarı taşınmasını sağlayan idrar yolu başlangıcını saran prostat salgı bezinin görevi, meni sıvısının %20’ye yakınını salgılayarak spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.

Prostat hastalığı temelinde prostatın büyümesi ve iltihap lanması olarak 2 şekilde görülür.
Genelde adını Prostat olarak kullandığımız “iyi huylu prostat büyümesi”dir. Kötü huylu dediğimiz prostat büyümesi ise prostat kanseridir.

Prostat nedir

Prostat hastalığı nasıl meydana gelir?

Prostat büyümesi, prostat bezimizin genişleyerek idrar yolumuzu sıkıştırıp sıkıştırması yada daraltmasıdır. Prostat büyümesi sık görülen, hayati bir riski olmayan fakat huzursuzluk veren bir hastalıktır.
prostat nedir

Prostat hastalığı tehlikelimidir?

Genel adıyla prostat dediğimiz (İyi Huylu Prostat Büyümesi) idrar kesemizin tam boşalamaması demektir, tedavi edilmezse idrarımızın böbrekleremize kaçarak, işlevsel bozukluğa yol açmasına sebep olabilir.

 

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat bezinde büyüme başlamasının sebep olduğu durumlar, büyüme boyutu kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı erkeklerde prostat büyümesi başlamasına rağmen belirti göstermeyebilir. 40 yaşında üzerinde özellikle kontrole gitmekte fayda vardır ilerleyen dönmelerde belirti şiddeti artarak  hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebilir. Prostat büyümesinde en çok gördüğümüz belirtiler;

İdrar yapmaya başlamakta zorlanma
İdrarın kesik kesik yapılabilmesi
Sık sık idrarın gelmesi
Gece uykusu sırasında sürekli idrarın gelmesi
Aniden idrar gelme ihtiyacı, ani sıkışma
İdrarın tam boşalmaması
İdrar çıkarabilmek için zorlanma yada ıkınmanın gerekmesi
İdrarda kan görünmesi
İdrar bittikten sonra damla gelmesi yada sürekli ıslakmış gibi hissetmek
İdrar yapılması sırasında yanmalar

Prostat Nedenleri

Prostat hastalığı  nedeni henüz tam olarak bilemiyoruz, fakat bu hastalık genelde 40 yaş ve üzeri erkeklerde görülmesi nedeni ile ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşan hormonsal değişikliklerin sebebi olarak görülmektedir. Hormonsal değişiklikler ile oluşan prostat büyümesinde genetik aktarımın da rolü büyüktür. Yapılan araştırmalarda 60 yaş ve üzeri erkeklerin yaklaşık %50’sinde prostat büyümesi görülüyorken, 80 yaş ve üzerinde hastalık oranı %90’lara kadar çıktığı görülmektedir.

Prostat nedir ? ve hastalık nedenleri yazımızın sonuna geldik Prostat tedavisi başlıklı yazımızda tedavi yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Yazı Puanı

Yorum yap

Yorum yazmak için tıklayın

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Popüler Yazılar