Ana sayfa » Prostat Tedavisi
SAĞLIK

Prostat Tedavisi

Prostat Tedavisi, prostatın büyüme oranı, bu büyümeden dolayı diğer organların etkilenmesi ve kişinin şikayetlerinin yoğunluğuna göre değişik şekillerde yapılmaktadır.

Prostat tedavisi cerrahi müdahale ve cerrahi olmayan müdahaleler olarak ikiye ayrılırlar.

Cerrahi Olmayan Prostat Tedavisi

Şikayetler kişiyi fazla rahatsız etmiyor ise, fakat prostat’ta büyüme varsa; hastanın sağlık durumu doktorları tarafından takibe alınır. Belirli dönemlerde hasta muayene edilir. Kişinin sağlık durumunun doktorlar kontrolünde olduğu zamanda, dikkat etmesi ve uyması gerekli durumlar kendisine bildirilir.
Bu aşamada kişinin, yatmadan en az iki saat önce sıvı alımını durdurması, alkol ve kafein tüketimini azaltması hatta mümkünse tamamıyla bırakması ve düzenli olarak egzersizlerini yapması gerekmektedir.

İlaç Tedavisi:

Kişi doktorların programına uymuş olduğu halde, prostat büyümesinin semptomları artmış ise;  ilaç tedavisine başlatılabilir. İlaç tedavisi ve yaşam koşulları değişiklikleri ile birlikte uygulanmaya başlanır. İlaç tedavisi ile prostat büyümesinin iki ayrı şekilde azalması amaçlanmıştır; Prostat bezinin küçülmesi için 5 Alfa Reduktaz İnhibitörleri, idrar torbası etrafındaki düz kasların gevşetilmesi için ise Alfa-Blokerler verilir.Cerrahi Prostat Tedavileri

Transüretal Prostat Rezeksiyonu:

İyi huylu prostat büyümesi olan kişilerin tedavilerinde en sık kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. TUR-P olarak bilinir. Kapalı yöntemle yapılan TUR-P prostat operasyonu esnasında kişi genel ya da epidural anestezi etkisi altında olur. İdrar kanalından “rezektoskop” adlı cihaz ile girilip prostat bezinin dokuları elektrik akımı kullanılarak kesilir.prostat tedavi

İdrar yollarını tıkadığı için kesilen ve idrar torbası içine dökülen prostat parçacıkları vakum yardımıyla alınır.

prostat kapalı ameliyat

 

Transüretral Prostat İnsizyonu (TUIP): Kapalı prostat ameliyatlarının diğer bir çeşididir. Bu cerrahi müdahale, prostat çok büyümese dahi idrar tıkanıklığının ciddi boyutlara ulaştığı hastalarda yapılmaktadır. TUIP operasyonunda prostat bezi kesilmez, idrar kanalı genişletilir.

Transüretral Prostat Buharlaştırma (YUVP):

Bu yöntemde Transüretal Prostat Rezeksiyonu’nda olduğu gibi idrar yolundan içeri girilir ancak prostat dokusunda kesi yapılmaz; fazla doku elektrik enerjisiyle buharlaştırılır.

Lazer Ameliyat ile Prostat Tedavisi

Lazer teknolojisinin gelişmesi, lazerin medikal alanda da yaygın olarak kullanılmaya başlanmasına sebep olmuştur. Prostat ameliyatlarında kullanılan iki farklı lazer enerjisi vardır; Holmium Lazer ve Greenlight Lazer.

Holmium Lazerle Prostat Ameliyatları (HoLAP ve HoLEP):

Holmium lazer kullanılarak prostatın bir kısmı kesilir ya da buharlaştırılır. Fazla büyümüş prostat dokularının tedavisinde rahatlıkla kullanılır ve iyileşme süreci oldukça kısadır.

Greenlight; Fotoselektif Prostat Buharlaştırılması (PVP):

Kanda bulunan hemoglobin tarafından emilen Greenlight lazer, prostat dokusunu ve bölgedeki kan damarlarını buharlaştırır. Genel anestezi ya da epidural anestezi altında yapılan operasyon, üretradan sistoskop denilen özel bir alet ile girilerek gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında kanama neredeyse hiç görülmez, hastanede kalma süresi de çok azdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Önlenir?

İyi huylu prostat büyümesinin sebeplerinin de tam bilinmemesi bu sorunun cevabını zorlaştırsa da uzmanların hastaların beslenmeleri ile ilgili bazı önerileri vardır.Çok yağlı gıdalardan uzak durmak, alkolü azaltmak yada tamamen bırakmak, protein ağırlıklı besinler tüketmek prostat bezinin büyümesini engellemektedir. Ancak proteinin alındığı gıdalara da dikkat edilmelidir; kırmızı et çok fazla tercih edilmemelidir. Yumurta, süt, soya, balık, tavuk ve peynir gibi gıdalar ise hastalığın önlenmesinde oldukça etkilidir.

Yazı Puanı

Yorumlar

Yorum yazmak için tıklayın

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Popüler Yazılar