Ana sayfa » Ter Kokusu İçin Kesin Çözüm Önerileri !
Ter kokusu
SAĞLIK

Ter Kokusu İçin Kesin Çözüm Önerileri !

Aşırı terliyorsanız yada teriniz ağır kokuyorsa vereceğimiz Ter kokusu için kesin çözüm önerileri sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ter kokusu nedenleri

Vücuttaki kokuları önleyebilmek için yapılacak en uygun şey özellikle yaz aylarında sık sık duş alarak (en iyisi her gün), terin koku yapan büklüm yerlerinde birikmesini önlemektir.

Güzel kokular, insanda ne kadar hoş duygular uyandırır ve çekici gelirse, kötü kokular da aynı oranda itici, rahatsız edici ve kokunun yayıldığı kisileri toplumdan uzaklaşmaya zorlayan özelliklere sahiptir. Genelde kokunun terden olduğu düşünülür, fakat aslında ter salındığında kokusuzdur.

Ter kokusu neden olur ? 

Koku, terin birikmesinden ve beklemesinden dolayı ortaya çıkar. Özellikle büklüm yerlerinde ( kasık, meme altı, koltuk altı ter kokusu gibi) birikme kokunun ortaya çıkmasına neden olur, birikme arttıkça (yani; yıkanıp, temizlenmez isek) koku da artarak sürer.

Çok terleyen kişilerde özellikle koltuk altları çevreyi rahatsız edecek derecede kokuya neden olabilir. Eğer çamaşırlar ve diğer giysiler de değiştirilmezse koku bu eşyalara da sinerek sürekli bir durum alır. Terin kokusuzken sonradan kokulanmasının nedeni bölgedeki bakteriler tarafından parçalanmasıdır.

Büklüm yerleri bakterilerin doğal olarak fazla bulunduğu bölgelerdir, terin birikmesi de nemli bir ortam yaratarak, bakterilerin ve aynı zamanda mantarların daha çok üremelerine neden olur. Bunun yanı sıra buharlaşamayan ter, bölgedeki deri tarafından kısmen emilerek nemlenme ve yumuşamasına neden olur ki bu da bakterilerin üremesini kolaylaştırır ve bakteriler nemli deriyi kısmen zedeleyip parçalayarak koku üretimine ek katkıda bulunurlar.

Kullanılan bazı ilaçlarda koltuk altı kokusu nedenleri arasında sayılabilir.

Ter kokusu

Ter kokusuna neden olan hastalıklar

Aşırı kilo problemleri, Şeker hastalığı olanlar, hipo ya da hipertiroidi, Aşırı sigara kullanımı, aşırı kahve (kafein) alımı, menopoz dönemi, kalp hastalıkları, Hamilelik dönemi, Parkinson vücut kokusu yapan hastalıklar arasında sayılabilir.

Ter kokusu değişikliği

Koku yapan gıdalardan tüketmediniz ve farklı bir ilaç kullanmadığınız halde “Ter kokum değişti” şikayetiniz var ise bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir. Karaciğer bozukluğu, böbrek hastalığı, kalsiyum, çinko veya magnezyun eksikliği gibi rahatsızlıklar ya da şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar da vücut kokusu yapan hastalıklar arasındadır. Beslenme ve temizliğinize dikkat ettiğiniz halde kokunuz değişti ise doktorunuza başvurmalısınız.

Ter kokusu nasıl önlenir ?

Vücuttaki ter kokusu nasıl giderilir ? yapılacak en uygun şey sık sık yıkanarak (en iyisi her gün), terin büklüm yerlerinde birikmesini önlemektir. Ter birikmeyince hem bakteri üremesi azalacak, deri kuru ve sağlam kalacak ve hem de bakteriler parçalayıp koku yaratacak ter bulamayacaklardır.

Banyodan sonra koltuk altlarınızı bol su ile durulayın sabun veya şampuan artığı kalmamasına çok dikkat edin.

Antiseptik sabunlar

Bazı insanlarda günlük ter birikimi bile kokuya neden olabilmektedir, bu durumlarda ek olarak bakteri üremesini önleyecek antiseptik sabunlar kullanılabilir.

ter kokusu roll-on

Roll-on

Ter azaltıcı ve yine antiseptik içeren koku giderici Roll-on ürünlerinin 48 saate kadar koku önleme ve terlemeyi engelleme özelliği bulunmaktadır.

Deodorantlar

Ter kokusu için deodorant en çok kullanılan çözümlerden biridir. Güzel kokular da içeren “deodorant” ürünleri ferah ve hoş bir koku içinde kullanılabilir.

ter kokusu

Kişisel bakım

Özellikle koltuk altlarındaki tüylerin düzenli olarak temizlenmesini terin birikimini önlemesi açısından en  yararlı ter kokusuna çözüm yolları olarak sayabiliriz.

Yediğimiz gıdalara dikkat

Ter kokusu nasıl geçer ? sorusuna en güzel çözümlerden biride  yediğimiz soğan, sarımsak, pastırma, sucuk gibi baharatlı yiyecekler terle atıldığı icin koku yaparlar. Bu gibi kokulardan kaçınıp kaçınmamak akşam programlarımıza veya işyeri ortamımıza bağlı olarak karar verilecek bir durumdur. : )

Kaya tuzu

Ter kokusu önleyici olarak banyodan sonra koltuk altlarınıza kaya tuzu sabunu sürebilirsiniz.  Bu sabun ter kokusu için ilaç etkisindedir, aynı zamanda koltuk altı tüylerinizi seyrekleştirecek ve azalmasını sağlayacaktır.

Şap yöntemi

Eczanelerde rahatlıkla bulabilieceğiniz şap’ı sabahları koltuk altınızı ıslatarak sürerseniz gün boyunca kokuyu önleyecektir.

Yasemin yağı

Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz yasemin yağı kozmetik ürünlerindede kullanılmaktadır. Sabahları koltuk altlarınızı sürdüğünüzde gün boyu etkili olacaktır.

Ter kokusu Karbonat uygulaması

Koltuk altlarımızı bol su ile temizledikten sonra pamuk yardımı ile karbonatı yedirine kadar sürün.

Ter kokusuna Karbonat Limon yöntemi

Bir kaşık dolusu kadar karbonat ile limon suyunu sıkarak karıştırın, her banyodan sonra ve sabahları kullanabilirsiniz.

Aloe vera

Her derde deva Aloe vera aşırı terlemeyide önleyicidir. Yapraklarından çıkan jeli sabahları yada yatmadan temiz koltuk altınıza uygulayabilirsiniz.

Tüm doğal yöntemlere rağmen çözüm bulamıyorsanız doktorunuza danışarak ter kokusu için ilaç kullanabilirsiniz.

Prostat Tedavisi yazımızda prostat ameliyatı prostat belirtileri, lazer prostat tedavisi hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Yazı Puanı

Yorum yap

Yorum yazmak için tıklayın

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Bir Kadına Asla Söylememeniz Gereken 10 Söz

Popüler Yazılar